Wielkie Tropienie Roślin w Przedszkolu nr 7 "Pod Zielonym Semaforem" w Zduńskiej Woli

W Przedszkolu nr 7 "Pod Zielonym Semaforem" w Zduńskiej Woli w ramach projektu Wielkie Tropienie Roślin dzieją sie rzeczy niezwykłe. #thegreatplanthunt #ToyotaEurope #EcoSchools

Między innymi odbył się Dzień Jeża. Społeczność przedszkolna obejrzała film edukacyjny pt. „Rok jeża”, dzięki któremu dowiedziała się, jak wygląda jego życie w ciągu całego roku. Po obejrzeniu filmu dzieci z wszystkich grup wiekowych wykonały prace plastyczne „Jeż”. Dodatkowo miał miejsce konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół im M. Grzegorzewskiej w ramach działań Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, łamigłówki, kolorowały jeże i robiły dla nich zimową kryjówkę. Uczestniczyły w zabawach ruchowych i tańcach o jeżach. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat tych bardzo pożytecznych ssaków. Został również rozwiązany konkurs plastyczny.

Przedszkolaki z "Semafora" odbywają częste wędrówki po lesie. Z dużą przyjemnością spędzają czas na łonie natury. Celem wycieczki jesiennej było zapoznanie dzieci ze zwierzętami i roślinnością występującą w lesie oraz ze zmianami, jakie zachodzą w nim jesienią. Przedszkolaki miały możliwość obserwać naturalne ekosystemy świata roślin i zwierząt. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Najciekawsze okazało się zbieranie darów, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, a nawet grzyby, oczywiście te jadalne. Przedszkolaki nauczyły się także prawidłowego zachowania w lesie, zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt oraz doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza.

W ramach obchodów "Europejskiego Dnia Ptaków" w przedszkolu odbyły się zajęcia dotyczące ptaków. Dzieci poznały różne ich gatunki. Dowiedziały się, dlaczego niektóre odlatują do ciepłych krajów, a inne przylatują do Polski na zimę, o cechach anatomicznych ptaków, szczególnie tych, które pomagają im wzbic się w powietrze, a także dlaczego ptaki należy dokarmiać i jak to zrobić? Przedszkolaki wykonały także prace plastyczne, których tematem przewodnim były ptaszki. Na zakończenie dnia dzieci udały się do „Eko-Stacyjki”, gdzie pozostawiły w karmniku okruchy, które bardzo szybko zostały zjedzone przez przylatujące do ogrodu ptaki. Dzieci, które wybrały się do pobliskiego lasku miały okazję zaobserwować budowę gniazd przez wrony – ptaki przynoszące budulec na swoje gniazda, dokonywanie poprawek, a także pilnowanie gotowych gniazd.