Światowy Dzień Żywności - 16 października - inauguracja II roku projektu "Jedzmy odpowiedzialnie"

Światowy Dzień Żywności - 16 października - inauguracja II roku projektu "Jedzmy odpowiedzialnie"

Obchody tegorocznego Światowego Dnia Żywności ogłoszonego przez Food and Agriculture Organization /FAO/, które przypadają na dzień 16 października będą obchodzone pod hasłem “Klimat się zmienia. Żywność i rolnictwo również powinno”. To również dzień, którego nastąpi inauguracja II roku projektu "Jedzmy odpowiedzialnie". 

Ten dzień ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat globalnych problemów żywnościowych, a także promowanie postawy solidarności w walce z głodem na świecie. Tegoroczne hasło obchodów przypomina nam, iż zmiany klimatyczne są powiązane z problemem bezpieczeństwa żywnościowego (czyli dostępem do żywności dla każdego człowieka, a co za tym idzie produkcją odpowiedniej jej ilości i sprawiedliwą dystrybucją).

Rynek żywności musi stać sie bardziej zrównoważony. Nie tylko rządy państw swoimi decyzjami mogą przyczynić się do poprawy losu najbiedniejszych i do ochrony naszej planety, ale każdy z nas poprzez codzienne wybory konsumenckie ma do odegrania niebagatelną rolę. Świadoma, odpowiedzialna i etyczna konsumpcja jest jedynym słusznym wyborem dla każdego.

Projekt „Jedzmy odpowiedzialnie“ promuje postawy i zachęca do podejmowania działań mających na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnej konsumpcji żywności, środowiska naturalnego oraz warunków życia ludzi na całym świecie.

Tego dnia 50 polskich szkół przystąpi do działań dotyczących zmian swoich nawyków żywieniowych zarówno w szkołach, jak i w domach. Rozpoczynając swoje działania od przeprowadzenia audytu żywnościowego spróbują określić silne i słabe strony, zaproponują rozwiązania problemów oraz zaplanować działania dążące do osiągnięcia wytyczonych celów.

Niech pojecie Odpowiedzialnej konsumpcji żywności nie będzie jedynie utożsamiane z dbałością o to, co jest zdrowe, lecz z poczuciem odpowiedzialności za jedzenie tego, co w mniejszym stopniu wpływa na środowisko naturalne oraz społeczeństwo na całym świecie.

Zachęcamy do działania - tak we własnym życiu, jak i na szerszą skalę: zaangażujcie społeczność szkolną do zmian na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Pomoże Wam w tym Projekt Jedzmy odpowiedzialnie!

CO MOGĘ ZROBIĆ KAŻDEGO DNIA:

-  spróbuj urozmaicić swoją dietę poprzez zmniejszenie ilości mięsa i włączenie do menu roślin strączkowych, postaraj się raz na jakiś czas zjeść czysto roślinny posiłek, bez dodatków produktów pochodzenia zwierzęcego (hodowla bydła zajmuje coraz większe połacie ziemi, w tym celu wycinania się lasy, często najcenniejsze lasy deszczowe, płuca planety);

- staraj się o czystość wody i gleby, zmniejsz użycie chemikaliów, które nie są biodegradowalne;

- staraj się zagospodarować resztki jedzenia, a także pilnować terminu przydatności do spożycia, by jak najmniej jedzenia wyrzucać;

-  kupuj tylko tyle ile potrzebujesz - nie kupuj na zapas;

- odpowiednio przechowuj jedzenie;

- rozróżniaj "najlepiej spożyć przed" od "należy spożyć do";

- kompostuj resztki – może przydadzą się w twoim własnym ogródku, a może ktoś znajomy ma działkę

- staraj się kupować jedzenie ekologiczne lub z pewnego źródła;

 

Więcej o Światowym Dniu Żywności znajdziesz TUTAJ

   

   

   

      

 


Kalendarz


 

 

 

 

 

 

 

 

Darczyńcy

                                                       
 
 
 

Partnerzy

logo fee--

 logo gap
 -

Partnerzy 

logo toyota

 

 

Media

EkoNews.com.pl

zilona lekcja

http://blizejprzedszkola.pl/  

Portal Samorządowy

interklasa